We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 025002 notebook case 40.6 cm (16") Backpack case Grey
SKU
025002
- 2 large compartments
- Accessory pocket
- Water-repellent material; reinforced
- waterproof bottom
Category: Laptop Cases
| Product colour | Grey |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Case type | Backpack case |
| SKU | 025002 |
| EAN | 3760080654636 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Carry your laptop, tablet and all your accessory wherever and whenever with this MOBILIS®-designed Trendy backpack. The multi-pocket computer backpack means you can protect your devices in style when you are on the go. The backpack has a customised compartment for your laptop and also an external front pocket to keep your accessories within easy reach. This travel bag is made with a water-repellent, Polyester 300D fabric and has a waterproof bottom so that you can take your computer equipment with you, with complete peace of mind, whatever the weather. For greater comfort, the shoulder straps and back of the bag are reinforced and padded. Product with a large load capacity 1 zipped laptop compartment equipped with a tablet storage pocket 1 large compartment with organiser 1 zipped front pocket for accessories Ergonomic reinforced and padded shoulder straps Water-repellent material (300D polyester) Reinforced waterproof bottom Designed in France
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 315 mm |
| Weight | 660 g |
| Height | 500 mm |
| Depth | 195 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Backpack case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack case |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Case type | Backpack case |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |