We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 018050 mobile phone case 14.7 cm (5.8") Cover Black
SKU
018050
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bumper rugged protective case for iPhone Xs/X
- Custom-made shockproof case
- Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 5.8 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| SKU | 018050 |
| EAN | 3700992509235 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This protective case aims to provide your iPhone Xs/X with permanent protection when in use. Hard-wearing, this iPhone case combines two safeguards in one to protect your smartphone against breakages. This protective case consists of an initial silicone drop-protection layer that can withstand shocks and vibrations, and a second rugged polycarbonate layer to tolerate all kinds of impacts. It provides maximum protection for your iPhone thanks to its ability to withstand being dropped from 1.2 m up to 1000 times. Also, for maximum usability, this protective case has precise cutouts giving you easy access to the camera and all connections.
Dedicated protective anti-shock reinforced case
Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Two safeguards in one: 1 silicone layer to absorb shocks and 1 rugged polycarbonate layer to withstand impacts
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective anti-shock reinforced case
Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Two safeguards in one: 1 silicone layer to absorb shocks and 1 rugged polycarbonate layer to withstand impacts
Access to all ports and functionalities
| Design | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone X |
| Maximum screen size | 14.7 cm (5.8") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone X |
| Maximum screen size | 14.7 cm (5.8") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75 mm |
| Height | 150 mm |
| Depth | 15 mm |
| Weight | 52 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |