We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 018036 mobile phone case 11.9 cm (4.7") Border Black
SKU
018036
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bumper rugged protective case for iPhone 8/7/6/6S
- Custom-made shockproof case
- Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Border case |
| SKU | 018036 |
| EAN | 3700992505022 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This protective case fully protects your iPhone 8/7/6/6S should you drop it. This iPhone case is hard-wearing thanks to its combined dual protection. It consists of an initial silicone drop-protection layer that can absorb shocks and vibrations, and a second rugged polycarbonate layer to withstand impacts. This protective case can withstand being dropped up to 1000 times from a height of 1.2 m. Designed to be functional, it has precision cutouts that provide easy access to your smartphone’s camera as well as all buttons and connections.
Dedicated protective anti-shock reinforced case
Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Two safeguards in one: 1 silicone layer to absorb shocks and 1 rugged polycarbonate layer to withstand impacts
Access to all ports and functionalities
Dedicated protective anti-shock reinforced case
Shock-resistant: up to 1000 drops from 1.2 m
Two safeguards in one: 1 silicone layer to absorb shocks and 1 rugged polycarbonate layer to withstand impacts
Access to all ports and functionalities
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Border |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7/6/6S |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Border |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7/6/6S |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |