We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 016419 display privacy filter 40.6 cm (16") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter
SKU
016419
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
16'' (16:10), 344.5 x 215mm, Anti fingerprint, Anti glare, Bubble free
- Protects your onscreen data from prying eyes
- For laptops and PCs
- Removable and adjustable
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Monitor/Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | 016419 |
| EAN | 3700992529455 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
These MOBILIS®-designed privacy filters keep your onscreen data away from prying eyes. This accessory is ideal for working in public places, on public transport or even in an open-plan office because you can only see your data when sat directly in front of the screen. Those on either side of you can only see a black screen. Thanks to these filters, which are compatible with all LCD or laptop screens, you can use your IT equipment with complete peace of mind. They are also compatible with touchscreens. To meet your specific needs, there are two types of installation available: for screens with bezel (installation using hanger arms) or screens without bezel (installation using adhesive strips). For the best possible usability, this privacy filter also includes a matt anti-glare finish.
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Screen size HxW | 344.5 x 215 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Screen size HxW | 344.5 x 215 mm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Screen size HxW | 344.5 x 215 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 144 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 144 g |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |