We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 005026 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black, Red
SKU
005026
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Executive 2 2-in-1 briefcase/ backpack 14-16"
- 2-in-1 product: briefcase/backpack
- Shoulder strap included
- Trolley strap
Category: Laptop Cases
| Product colour | Black,Red |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Case type | Briefcase |
| SKU | 005026 |
| EAN | 3700992505701 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Two Ways is used in two different ways: as a laptop bag and a backpack. You can therefore cleverly change the way your carry your mobile device. As a laptop bag, this product is equipped with a removable shoulder strap which can be stored discretely in one of its customised pockets. As a laptop backpack, the two shoulder straps can be freely accessed so that you can carry your mobile device with ease. Designed for city travel to protect your laptop and tablet, the Two Ways solution offers an interior with plenty of space to organise your belongings. Equipped with a padded laptop/tablet compartment, two large capacity pockets and a trolley strap, you can travel with ease.
2-in-1 product: the bag can be converted into a backpack; and vice versa!
For all laptops up to 16”
1 padded laptop compartment with organiser
2 large-capacity front accessory pockets
2 internal pockets
Backpack shoulder straps and retractable carry handles
Adjustable and removable shoulder strap included
Trolley strap
Hard-wearing material (1680D polyester)
Designed in France
2-in-1 product: the bag can be converted into a backpack; and vice versa!
For all laptops up to 16”
1 padded laptop compartment with organiser
2 large-capacity front accessory pockets
2 internal pockets
Backpack shoulder straps and retractable carry handles
Adjustable and removable shoulder strap included
Trolley strap
Hard-wearing material (1680D polyester)
Designed in France
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 410 mm |
| Weight | 828 g |
| Height | 330 mm |
| Depth | 140 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black, Red |
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Tablet compartment | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Tablet compartment | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |