We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 001383 mobile device charger Universal White AC Fast charging Indoor
SKU
001383
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Nano Wall Charger, 30W, USB C, GaN, Type C / E / F
- 1 USB-C port
- Maximum power: 30W
- Compatible with all European power outlets (Type C / E / F)
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | 001383 |
|---|---|
| EAN | 3700992534343 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
Made in France and certified Origine France Garantie, this charger combines performance with respect for the environment. Made from recycled and mostly recyclable materials, it also comes with a practical kit for recycling your old charger.
Thanks to SuperGaN technology, it offers 30W of power for ultra-fast charging while optimising energy consumption. Compact and lightweight, it’s perfect for taking with you wherever you go.
Compatible with all European plugs (type C/E/F), it’s as universal as it is efficient. An eco-responsible, high-performance and practical solution for your appliances.
Thanks to SuperGaN technology, it offers 30W of power for ultra-fast charging while optimising energy consumption. Compact and lightweight, it’s perfect for taking with you wherever you go.
Compatible with all European plugs (type C/E/F), it’s as universal as it is efficient. An eco-responsible, high-performance and practical solution for your appliances.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | France |
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Maximum power | 30 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Country of origin | France |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 46 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |
| Other features | |
| Country of origin | France |