We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 001268 cable lock Silver, White 2 m
SKU
001268
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Pivoting key security cable with rotating lock, in hardened steel, for Nano Slot
- For Nano security slot (2.5x6mm)
- Includes 3 keys - compatible Master key
- Rotating hardened steel cable - 2m length
Category: Cable Locks
| SKU | 001268 |
|---|---|
| EAN | 3700992513997 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
For computers that have an integrated Nano security slot (2.5x6 mm)
Key lock - supplied with 3 keys - compatible Master key ref. 001270 (this provides the option of unlocking all the 001268 computer equipment locks)
Pivoting cable with rotating lock
Slim head
Serial number on the cable and keys
Hardened steel cable - 2 tonne strength - 2m length - 4.4 mm diameter
Cable composed of 7 strands
Key lock - supplied with 3 keys - compatible Master key ref. 001270 (this provides the option of unlocking all the 001268 computer equipment locks)
Pivoting cable with rotating lock
Slim head
Serial number on the cable and keys
Hardened steel cable - 2 tonne strength - 2m length - 4.4 mm diameter
Cable composed of 7 strands
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 165 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Lock type | Code, Key |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Number of keys provided | 3 |
| Features | |
| Lock type | Code, Key |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Material | Steel |
| Number of keys provided | 3 |
| Product colour | Silver, White |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 100 g |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Package weight | 138 g |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Silver, White |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package depth | 51 mm |
| Package weight | 138 g |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83014090 |