We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 001267 cable lock Silver 2 m
SKU
001267
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Pivoting key security cable with rotating lock, in hardened steel
- For standard security slot (7x3 mm)
- Includes 3 keys - compatible Master key
- Rotating hardened steel cable - 2m length
Category: Cable Locks
| SKU | 001267 |
|---|---|
| EAN | 3700992513980 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
For computers that have an integrated standard security slot (7x3 mm) or equipped with a MOBILIS® security slot (option - ref. 001229)
Key lock - supplied with 3 keys - compatible Master key ref. 001269 (this provides the option of unlocking all the 001267 computer equipment locks)
Pivoting cable with rotating lock
Slim head
Serial number on the cable and keys
Hardened steel cable - 2 tonne strength - 2m length - 4.4 mm diameter
Cable composed of 7 strands
Key lock - supplied with 3 keys - compatible Master key ref. 001269 (this provides the option of unlocking all the 001267 computer equipment locks)
Pivoting cable with rotating lock
Slim head
Serial number on the cable and keys
Hardened steel cable - 2 tonne strength - 2m length - 4.4 mm diameter
Cable composed of 7 strands
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Number of keys provided | 3 |
| Best uses | PC |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Material | Metal |
| Number of keys provided | 3 |
| Product colour | Silver |
| Best uses | PC |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Material | |
| Material | Metal |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83014090 |