We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MINIX NEO Z83-4U PC/workstation DDR3L-SDRAM x5-Z8300 mini PC Intel Atom® 4 GB 64 GB eMMC Ubuntu Linux Black
SKU
NEO Z83-4U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4GB DDR3L, Wi-Fi/Bluetooth 4.2, 64GB eMMC, Black
Category: PCs/Workstations
| Processor | Intel Atom |
|---|---|
| Memory | 4GB |
| Storage | 64GB |
| SKU | NEO Z83-4U |
| EAN | 4897016418310 |
| Manufacturer | Minix |
| Availability | Out of Stock |
UBUNTU 18.04.1. MINIX NEO Z83-4U Ubuntu is designed to meet the diverse needs of industrial commercial applications; an ideal Digital Signage, POS and Thin Client Solution. NEO Z83-4U Ubuntu is a fully configured, complete system pre-installed with 4GB DDR3L memory, 64GB eMMC 5.1 internal storage and Ubuntu 18.04.1. No setup or installation required. WONDERFULLY COMPACT, PACKED WITH CONNECTIVITY. NEO Z83-4U Ubuntu delivers a desktop experience in a fraction of the size and weight, allowing for easy integration into any places with limited space. The super compact NEO Z83-4U Ubuntu comes packed with connectivity options including Dual-Band 802.11ac Wi-Fi, Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.2, HDMI, Mini DisplayPort, USB 3.0 and more. MULTI-DISPLAY READY & NATIVE 4K OUTPUT. Thanks to its Intel integrated graphics GPU engine, NEO Z83-4U Ubuntu produces super detailed, crystal-clear 4K @ 30Hz imagery. Enjoy a rich multimedia experience and Ultra-High Definition vibrant visuals. With HDMI and Mini DisplayPort outputs, NEO Z83-4U Ubuntu is Multi-Display Ready (support up to two displays), which makes navigation between applications easier and improves productivity. FANLESS. ZERO NOISE, ZERO DISTURBANCE. NEO Z83-4U Ubuntu’s smart thermal design allows it to run at an incredibly low operating temperature. Its fanless, passive cooling design incorporates a large surface area for ventilation that maximizes heat dissipation and keeps NEO Z83-4U Ubuntu operational even under the most strenuous tasks. Another advantage of its fanless design is NEO Z83-4U Ubuntu’s ability to seamless operate without a whisper of noise, guaranteeing zero disturbance during usage.
| Processor | |
|---|---|
| Stepping | C0 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor codename | Cherry Trail |
| Maximum internal memory supported by processor | 2 GB |
| Memory types supported by processor | DDR3L-RS-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600 MHz |
| Tjunction | 90 °C |
| Processor series | Intel Atom x5 Series |
| PCI Express configurations | 1x1 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 1 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 12.8 GB/s |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Scenario Design Power (SDP) | 2 W |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor frequency | 1.44 GHz |
| Processor model | x5-Z8300 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 1.84 GHz |
| Processor socket | BGA 592 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 4 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Processor family | Intel Atom® |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics adapter | No |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 500 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 500 MHz |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 2 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 2 |
| Number of execution units | 12 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI port | No |
| DC-in jack | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Technical details | |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | No |
| Product type | Mini PC |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | mini PC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | mini PC |
| Performance | |
| Embedded options available | No |
| Product type | Mini PC |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Ubuntu Linux |
| Processor special features | |
| Embedded options available | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Processor package size | 17 x 17 mm |
| Processor code | SR29Z |
| Intel Secure Boot | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Secure Boot Technology version | 1.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor ARK ID | 87383 |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |