We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors UM-760C-SMK Signage Display 17.8 cm (7") LCD 250 cd/m² WSVGA Black Touchscreen
SKU
UM-760C-SMK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
7" Capacitive Touch Display, USB with Speaker, Metal Back and Adjustable Brightness
Category: Signage Displays
| SKU | UM-760C-SMK |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Mimo Monitors is proud to offer the modified and specially upgraded UM-760C-SMK. This 7-inch USB capacitive touch screen monitor is fully compatible with VESA 75 mounts and was meticulously engineered in conjunction with leading transportation-focused electronics manufacturers to function as a device suitable for almost any working environment.
Standout features of the Mimo UM-760C-SMK capacitive touch screen panel include:
- A fully enclosed metal backing specifically designed for VESA 75 mounts for undeniably secure and reliable mounting
- Rear-facing speakers utilizing audio transfer over USB
- Adjustable backlight via USB-connected interface
Along with the standard features of our UM760 line of products, the Mimo UM-760C-SMK also incorporates a highly responsive multi-touch capacitive 1024 x 600 (WSVGA) LCD display. Utilizing DisplayLink™ technology, it provides video, touch, audio, and power functions over a single USB connection to simplify installation, operation, and maintenance. In addition, this mitigates the need for an external power supply, cutting down on clutter and potential wiring hazards. The UM-760C-SMK capacitive touch screen monitor can also be operated as a secondary customer-facing display in retail-based environments utilizing POP/POS system operation for transactions and data input.
Standout features of the Mimo UM-760C-SMK capacitive touch screen panel include:
- A fully enclosed metal backing specifically designed for VESA 75 mounts for undeniably secure and reliable mounting
- Rear-facing speakers utilizing audio transfer over USB
- Adjustable backlight via USB-connected interface
Along with the standard features of our UM760 line of products, the Mimo UM-760C-SMK also incorporates a highly responsive multi-touch capacitive 1024 x 600 (WSVGA) LCD display. Utilizing DisplayLink™ technology, it provides video, touch, audio, and power functions over a single USB connection to simplify installation, operation, and maintenance. In addition, this mitigates the need for an external power supply, cutting down on clutter and potential wiring hazards. The UM-760C-SMK capacitive touch screen monitor can also be operated as a secondary customer-facing display in retail-based environments utilizing POP/POS system operation for transactions and data input.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display resolution | 1024 x 600 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| HD type | WSVGA |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Viewing angle, horizontal | 75° |
| Viewing angle, vertical | 75° |
| Pixel pitch | 0.15 x 0.15 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE, ROHS |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Computer system | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, ROHS |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB required | Yes |
| Power supply type | DC |
| Depth (without stand) | 21 mm |
| Height (without stand) | 127 mm |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| USB required | Yes |
| Power supply type | DC |
| Depth (without stand) | 21 mm |
| Height (without stand) | 127 mm |
| Display technology | LCD |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |