We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors UM-760-OF Signage Display 17.8 cm (7") LCD 250 cd/m² Black
SKU
UM-760-OF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
7" Open Frame USB Non-Touch Display, 1024 x 600, 250cd/m2
- DisplayLinkTM technology provides video, touch, and power via a single USB connection. No separate power supply needed
- Ultra-light weight, less than 1 pound
- In retail POS environemnts, can be installed as a secondary customer-facing display
- Non-touch display
- Hard coating (3H) and anti-glare surface treatment
- Mechanical drawings available upon request
Category: Signage Displays
| SKU | UM-760-OF |
|---|---|
| EAN | 0606345997816 |
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Open Frame 7” USB LCD Display
Love the 7” small non-touch monitor? This display is now available in an open frame model for integration into other equipment or enclosures. The UM-760-OF is a great choice if you’re in the market for an entry-level, display-only monitor, with the same slick design features as you’d find in Mimo’s best-selling 760. The screen can display in portrait or landscape orientation depending on the needs of the application. Our small LCD monitor is designed as a cost-effective non-touch solution for retail POS, consumer, and hospitality markets
USB Extender
USB displays are perfect for most installations, including desk mounted or wall mounted. If you need to mount the display far from your computing device, simply order our USB extender adapter. How does this extender stand apart from other products on the market? The Mimo extender powers the remote side from the source side using Power over Twisted Pair. There is no more need to route AC power to your wall installation or table.
Love the 7” small non-touch monitor? This display is now available in an open frame model for integration into other equipment or enclosures. The UM-760-OF is a great choice if you’re in the market for an entry-level, display-only monitor, with the same slick design features as you’d find in Mimo’s best-selling 760. The screen can display in portrait or landscape orientation depending on the needs of the application. Our small LCD monitor is designed as a cost-effective non-touch solution for retail POS, consumer, and hospitality markets
USB Extender
USB displays are perfect for most installations, including desk mounted or wall mounted. If you need to mount the display far from your computing device, simply order our USB extender adapter. How does this extender stand apart from other products on the market? The Mimo extender powers the remote side from the source side using Power over Twisted Pair. There is no more need to route AC power to your wall installation or table.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display resolution | 1024 x 600 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Pixel pitch | 0.15 x 0.15 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-glare screen | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Other features | |
| Display technology | LCD |