We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors UM-1080H-OF Signage Display 25.6 cm (10.1") LCD 350 cd/m² Black
SKU
UM-1080H-OF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10.1" Open Frame Non-Touch 1280x800 Display, HDMI, 1280x800, 350cd/m2
- 10.1” diagonal, IPS, 16:10, 1280x800 Resolution
- Viewing angles: 85/85/85/85
- Contrast ratio: 800:1
- Luminance, White: 350 CD/m2
- Rear 4 point mounting for secure installation
- HDMI input for video. Power (5V) can be supplied via USB or barrel connector
- Weighs less than 2 pounds
- Can be applied as a secondary customer-facing display in retail POS environments, kiosks, gaming, and more
- The Mimo UM-1080H-OF is compatible with almost all HDMI sources
- Mechanical drawings available upon request
Category: Signage Displays
| SKU | UM-1080H-OF |
|---|---|
| EAN | 0601393907374 |
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Open Frame 10.1” IPS HDMI Monitor
Boasting a near-180 degree viewing angle, the breathtaking Mimo UM-1080H-OF open frame HDMI touch screen is not only one of our most beautiful 10-inch HDMI LCD monitors, but also one that is designed for maximum compatibility and user efficiency. This 10-inch HDMI open frame LCD monitor comes complete with all the features our customers know and love, but in a rugged product cycled-enclosure that has been specially designed to ensure lasting, rugged product cycled-enclosure engineered with molded metal. Built in a slim and standardized frame that is simplistic and compatible with 4-point mounting systems, the UM-1080H-OF open frame HDMI touch screen is built to not only last for years to come, but also be easily swapped out from enclosures when it is time to replace it, helping you save even more by negating costs associated with expensive renovations or equipment replacements.
Now Available with HDMI Input for Video
In addition to single-cable USB video, the UM-1080H-OF 10-inch HDMI touch screen is the ideal solution for instances when USB video connectivity isn’t supported or just isn’t good enough for your specific needs. Nearly all platforms support this system without the need for drivers, making for a seamless and highly convenient user experience end-to-end.
Boasting a near-180 degree viewing angle, the breathtaking Mimo UM-1080H-OF open frame HDMI touch screen is not only one of our most beautiful 10-inch HDMI LCD monitors, but also one that is designed for maximum compatibility and user efficiency. This 10-inch HDMI open frame LCD monitor comes complete with all the features our customers know and love, but in a rugged product cycled-enclosure that has been specially designed to ensure lasting, rugged product cycled-enclosure engineered with molded metal. Built in a slim and standardized frame that is simplistic and compatible with 4-point mounting systems, the UM-1080H-OF open frame HDMI touch screen is built to not only last for years to come, but also be easily swapped out from enclosures when it is time to replace it, helping you save even more by negating costs associated with expensive renovations or equipment replacements.
Now Available with HDMI Input for Video
In addition to single-cable USB video, the UM-1080H-OF 10-inch HDMI touch screen is the ideal solution for instances when USB video connectivity isn’t supported or just isn’t good enough for your specific needs. Nearly all platforms support this system without the need for drivers, making for a seamless and highly convenient user experience end-to-end.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Response time | 14 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Computer system | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 229.5 mm |
| Depth | 11.8 mm |
| Height | 149.1 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Other features | |
| Display technology | LCD |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |