We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors PVWM-101 holder Passive holder Display, Tablet/UMPC Black
SKU
PVWM-101
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mimo Display and Tablet Pivot VESA Wall Mount for 7" up to 22" screens
- Max display weight: 30lbs (13.6kg)
- Mounting hole pattern (mm): 75x75; 100x100
- Mounting options: wall
- Design is ideal for displays where screen movement is required
- Extends 9.3" (236mm) and swivels for the perfect viewing angle
Category: Holders
| SKU | PVWM-101 |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
This 75mm VESA tablet wall mount provides an elegant finish that streamlines your screen seamlessly with the decor of the room. It securely supports flat screens weighing up to 30lbs (13.6kgs) just 3.0-inch (76mm) from the wall, with 9.3" (236mm) of reach, 15 degrees of tilt, 90 degrees of swivel and 360 degrees of rotation. This design is ideal for displays where screen movement is required. Installation is quick and easy and compatible with a wide variety of monitors with 75mm x 75mm (3-inch x 3-inch) or 100mm x 100mm (4-inch x 4-inch) VESA mounting hole patterns. This pivot wall mount works with all Mimo monitor screens which are VESA-compatible.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Display, Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Swivel angle | 90° |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Angle of rotation | 360° |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Display, Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Angle of rotation | 360° |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Swivel angle | 90° |
| System requirements | |
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |