We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MY-FVWM-10 holder Passive holder Display Black
SKU
MY-FVWM-10
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mimo Myst Family Fixed Wall Mount only for 10.1" Myst Displays
Category: Holders
| SKU | MY-FVWM-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Created custom for the Mimo Myst Family, this wall mount provides a stylish and sleek way to maximize any conference room space while optimizing productivity. This wall mount seamlessly fits each of the displays in the Mimo Myst Family: The Mimo Myst Link, Mimo Myst Capture, and Mimo Myst for Androidâ„¢, and provides the flexibility of mounting with a few different use cases depending on the size, scale, or conference room need.
This wall mount provides an ideal and streamlined way to add a display outside of each conference room or huddle room for convenient conference room booking, or displaying which rooms are free vs. in-use. For huddle rooms or rooms with a very small conference room table (or no table at all), this mount can act as an ideal way to contain the conference room controller for an optimal conferencing experience despite a compact room size.
This wall mount provides an ideal and streamlined way to add a display outside of each conference room or huddle room for convenient conference room booking, or displaying which rooms are free vs. in-use. For huddle rooms or rooms with a very small conference room table (or no table at all), this mount can act as an ideal way to contain the conference room controller for an optimal conferencing experience despite a compact room size.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Display |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Display |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| System requirements | |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Depth | 63.5 mm |
| Height | 228 mm |
| Weight | 580 g |