We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MSE-23016 Signage Display 58.4 cm (23") LCD 700 cd/m² Black Built-in processor Android 6.0
SKU
MSE-23016
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
23" Shelf Edge Stretch Display, 2" high, 700 nits
Category: Signage Displays
| SKU | MSE-23016 |
|---|---|
| EAN | 0810020601275 |
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
23" Shelf Edge Stretch Display
At Mimo Monitors, we understand that every environment has a specific set of needs and system requirements for maximum operating efficiency, and digital signage that enhances the customer experience. That’s why we’re proud to offer a new line of stretch displays, starting with our 23” x 2” Shelf Edge stretched monitor and our Shelf Edge Display with a build-in Android Media Player. These premium displays are sleek, seamless to install, and provide maximum flexibility for any environment.
Our premium Shelf Edge stretched monitor provides flexibility and durability, for seamless installation and ease-of-use. With the ability to connect displays throughout a space, users are able to synchronize displays to control as one unit or animate independently, allowing for personalized and customized use contingent upon the goals and needs of the unique environment.
In addition, this commercial-grade display, designed for 24/7 use is sure to withstand the test of time even with harsh, consistent use.
Designed from the ground up for superior function at a high value and 700 nits, this display is incredibly bright and able to standup to almost any need. Ideal for retail environments to effectively communicate with the customer and to showcase advertising specials, pricing, and more, these Shelf Edge Displays are ideal for flexibility, durability, and ultimate quality.
At Mimo Monitors, we understand that every environment has a specific set of needs and system requirements for maximum operating efficiency, and digital signage that enhances the customer experience. That’s why we’re proud to offer a new line of stretch displays, starting with our 23” x 2” Shelf Edge stretched monitor and our Shelf Edge Display with a build-in Android Media Player. These premium displays are sleek, seamless to install, and provide maximum flexibility for any environment.
Our premium Shelf Edge stretched monitor provides flexibility and durability, for seamless installation and ease-of-use. With the ability to connect displays throughout a space, users are able to synchronize displays to control as one unit or animate independently, allowing for personalized and customized use contingent upon the goals and needs of the unique environment.
In addition, this commercial-grade display, designed for 24/7 use is sure to withstand the test of time even with harsh, consistent use.
Designed from the ground up for superior function at a high value and 700 nits, this display is incredibly bright and able to standup to almost any need. Ideal for retail environments to effectively communicate with the customer and to showcase advertising specials, pricing, and more, these Shelf Edge Displays are ideal for flexibility, durability, and ultimate quality.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display resolution | 1920 x 165 pixels |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE, ROHS |
| VESA mounting | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Computer system | |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A35 |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 587.1 mm |
| Display depth | 16.5 mm |
| Display height | 62.1 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, ROHS |
| Technical details | |
| VESA mounting | No |
| Thin Client | |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A35 |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Other features | |
| Display technology | LCD |