We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MOT-21580CH Signage Display 54.6 cm (21.5") LCD Wi-Fi 1500 cd/m² Full HD Black Touchscreen Built-in processor
SKU
MOT-21580CH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
21.5" Outdoor Capacitive Touch Display with Android RK-3288, IP65 Rated, 1500 Nits, 3.5mm Audio, HDMI
- 1920x1080 Resolution, 16:9 aspect ratio
- 1000:1 contrast ratio
- 1500-nit brightness (LCD panel)
- 10 point multi-touch capacitive touch panel. Windows and Linux HID support (MAC coming soon)
- High quality panel with 85/85/85/85 viewing angle
- VESA 100 mount compatibility as standard
- HDMI input with USB for touch
- All aluminum housing designed specifically for outdoor 24/7
Category: Signage Displays
| SKU | MOT-21580CH |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
21.5” Outdoor Capacitive Touch Display with Android RK-3288 Processor
Non-touch versions are not stocked, please call for lead time.
Mimo Monitors is proud to introduce the first in a line of small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with or without an Android player and works at an extended temperature range, from -20C to 60C (-4F to 140F) degrees, making it ideal year round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp, and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display’s brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption and ensure an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant order, outdoor kiosks, gas stations, and many more commercial applications.
Applications:
- Outdoor interactive digital signage
- Outdoor interactive way finding
- Outdoor menu boards with ordering capability
- Outdoor stadiums
- Outdoor amusement parks
- Outdoor restaurants
- Outdoor transportation
- Outdoor service and gas stations
Non-touch versions are not stocked, please call for lead time.
Mimo Monitors is proud to introduce the first in a line of small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with or without an Android player and works at an extended temperature range, from -20C to 60C (-4F to 140F) degrees, making it ideal year round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp, and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display’s brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption and ensure an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant order, outdoor kiosks, gas stations, and many more commercial applications.
Applications:
- Outdoor interactive digital signage
- Outdoor interactive way finding
- Outdoor menu boards with ordering capability
- Outdoor stadiums
- Outdoor amusement parks
- Outdoor restaurants
- Outdoor transportation
- Outdoor service and gas stations
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 85° |
| Viewing angle, vertical | 85° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Surface hardness | 3H |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Wi-Fi | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Computer system | |
|---|---|
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A17 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Weight (without stand) | 12 kg |
| Height (without stand) | 336 mm |
| Thin Client | |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Housing material | Aluminium |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Weight (without stand) | 12 kg |
| Height (without stand) | 336 mm |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Internal memory type | DDR3 |
| Display technology | LCD |
| Built-in camera | No |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |