We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MOD-21580H Signage Display 54.6 cm (21.5") LCD 1500 cd/m² Black
SKU
MOD-21580H
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
21.5” Outdoor P-Cap Non-Touch Display, 1920 x 1080, 1500cd/m2
- 1920x1080 Resolution, 16:9 aspect ratio
- 1000:1 contrast ratio
- 1500-nit brightness (LCD panel)
- 10 point multi-touch capacitive touch panel. Windows and Linux HID support (MAC coming soon)
- High quality panel with 85/85/85/85 viewing angle
- VESA 100 mount compatibility as standard
- HDMI input with USB for touch
- All aluminum housing designed specifically for outdoor 24/7
Category: Signage Displays
| SKU | MOD-21580H |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
21.5” Outdoor Capacitive Touch Display
Non-touch versions are not stocked, please call for lead time.
Mimo Monitors is proud to introduce the award winning first in a line of small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with or without an Android player and works at an extended temperature range, from -20C to 60C (-4F to 140F) degrees, making it ideal year round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp, and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display’s brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption and ensure an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant order, outdoor kiosks, gas stations, and many more commercial applications.
Applications:
- Outdoor interactive digital signage
- Outdoor interactive way finding
- Outdoor menu boards with ordering capability
- Outdoor stadiums
- Outdoor amusement parks
- Outdoor restaurants
- Outdoor transportation
- Outdoor service and gas stations
Non-touch versions are not stocked, please call for lead time.
Mimo Monitors is proud to introduce the award winning first in a line of small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with or without an Android player and works at an extended temperature range, from -20C to 60C (-4F to 140F) degrees, making it ideal year round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp, and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display’s brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption and ensure an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant order, outdoor kiosks, gas stations, and many more commercial applications.
Applications:
- Outdoor interactive digital signage
- Outdoor interactive way finding
- Outdoor menu boards with ordering capability
- Outdoor stadiums
- Outdoor amusement parks
- Outdoor restaurants
- Outdoor transportation
- Outdoor service and gas stations
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Placement supported | Outdoor |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 543 mm |
| Display depth | 55 mm |
| Display height | 336 mm |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Other features | |
| Display technology | LCD |