We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MOD-21580CH Signage Display 54.6 cm (21.5") LCD 1500 cd/m² Full HD Black Touchscreen
SKU
MOD-21580CH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
21.5" Outdoor Capacitive Touch Display, IP65 Rated, 1500 Nits, 3.5mm Audio, HDMI
Category: Signage Displays
| SKU | MOD-21580CH |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Non-touch versions are not stocked, please call for lead time.
Mimo Monitors is proud to introduce the award winning first in a line of small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with or without an Android player and works at an extended temperature range, from -20C to 60C (-4F to 140F) degrees, making it ideal year round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp, and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display’s brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption and ensure an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant order, outdoor kiosks, gas stations, and many more commercial applications.
Mimo Monitors is proud to introduce the award winning first in a line of small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with or without an Android player and works at an extended temperature range, from -20C to 60C (-4F to 140F) degrees, making it ideal year round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp, and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display’s brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption and ensure an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant order, outdoor kiosks, gas stations, and many more commercial applications.
| Display | |
|---|---|
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 60 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Computer system | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Depth (without stand) | 55 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Weight (without stand) | 12 kg |
| Height (without stand) | 336 mm |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Housing material | Aluminium |
| Depth (without stand) | 55 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Weight (without stand) | 12 kg |
| Height (without stand) | 336 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Display technology | LCD |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |