We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MM-SDW75/100 monitor mount / stand 25.4 cm (10") Wall Black
SKU
MM-SDW75/100
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Swivel Desk Stand or Wall Mount for 10" Displays and Tablets
- Tilt: 90 Degree - Swivel: 359 Degree
- Integrated Cable Management System
- High Grade Steel and Aluminum
- VESA Mount (75 X 75 & 100 X 100 mounting holes)
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | MM-SDW75/100 |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
This swivel desk and tablet stand is made of high-grade steel. It can be mounted to the wall or counter top and adjusted to be viewed in multiple positions.
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Swivel angle | 359° |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |