We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MCT-DB15 signage display mount 54.6 cm (21.5") Black
SKU
MCT-DB15
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Tablet & Display Stand, Vesa 100mm, Tilt Bracket, Black, for 15.6" to 21.5" screens
- For 100 x 100 VESA compatible screens like monitors, electronic picture frame, tablet, and more
- Bracket tilts 90-degrees
- Base has rubber padding to prevent damage to surfaces
- Cable management system keeps cords organized and out of the way
- Dimensions: Overall: 9-3/8”w x 9-1/8”d x 11-1/2”h Base: 9-3/8” x 9-1/8” Maximum Weight Capacity: 4.2 lbs. Weight: 17.5-lbs
Category: Signage Display Mounts
| SKU | MCT-DB15 |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
This rotating monitor stand can be used to display promotional messages and advertising. The monitor tilt stand is constructed from steel and finished with fitted resin covers, this stand includes a titling bracket, which has VESA 75 x 75 mounting pattern.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 54.6 cm (21.5") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -90 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 907 g |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |