We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MCT-7AP-OPT monitor mount / stand 17.8 cm (7") Desk Black
SKU
MCT-7AP-OPT
- Made from Black sturdy resin material
- Mounts to the Vesa holes in the back of the 7" tablet
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | MCT-7AP-OPT |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
This 7" tablet adapter plate allows you to mount our 7" tablets which have a Vesa 75mm x 50mm mounting pattern to a 75mm x 75mm mounting pattern so the tablet can mount to the Mimo Desk Top Stand MCT-DB-01.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Resin |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |