We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MBS-1080C-POE Signage Display 25.6 cm (10.1") LCD Wi-Fi 350 cd/m² Full HD Black Touchscreen
SKU
MBS-1080C-POE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Vue 10.1" BrightSign Built-in with Capacitive Touch Display, 350cd/m2, 1280x800, 800:1, VESA
- 10.1” diagonal, IPS
- 16:10 Aspect Ratio
- 1280x800 Resolution
- Multi Point Capacitive Touch (optional)
- Viewing angles: 85/85/85/85
- Contrast ratio: 800:1
- Luminance, White: 350 CD/m2
- HD class performance; runs BrightSign software or compatible CMS partners software
- H.265/H.264 video decode
- Video output up to 1080p60
- 10-bit video output (using H.265)
- Hardware accelerated HTML5 support
- Operating Temperature -10 to 50c
- VESA75 mounting for secure installation
- Power over Ethernet (POE -- Optional)
- Applications include:
- Retail POS environments
- Interactive Information Kiosks for Retail, Museums and Entertainment
- Signage for Corporate Conference Rooms, Schools, and Hospitality
- Medical Signage for Hospitals and Offices
- Mechanical drawings available upon request
Category: Signage Displays
| SKU | MBS-1080C-POE |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
10.1” Display with BrightSign Built-In and Capacitive Touch
Two trusted powerhouse digital signage leaders, Mimo Monitors and BrightSign, have teamed up to introduce the brand new Mimo Vue with BrightSign Built-In Display. This solution provides a fully encompassing, reliable, all-in-one digital signage display that harnesses the power of the Mimo Vue technology and integrates the industry-leading BrightSign platform. The result is a high quality, easy-to-install digital signage screen that’s immediately digital signage ready, making it extremely simple to use, especially for those already reliant on the BrightSign platform. Durable, and instantaneously ready for commercial use. The Mimo Vue HD is the second generation in the Mimo Monitors 10.1” monitor line of brilliant and vivid premium quality displays that are sure to stand the test of time. Featuring a modern zero bezel design, a nearly 180 degree viewing angle from its bright, high contrast, IPS screen, and a resolution of 1280x800 that can display in either landscape of portrait orientations, this monitor is capable of providing a solution for any desired need. The 10.1" MBS also includes two, 8 Ohm, 1.5 watt speakers for audio output.
The BrightSign Digital Signage Media Player is an HD Series 3 class BrightSign player. Built-in module is compatible with all BrightSign software, services, and supported CMS solutions.
Available with (MBS-1080C-POE) or without (MBS-1080C) Power over Ethernet for an clean single cable installation
Wi-Fi/Bluetooth Upgradable
The Wi-Fi/Bluetooth module enables you to network using Wi-Fi and operate Bright Beacon via Bluetooth. This module is installed inside the display for embedded wireless bluetooth functionality. It supports 802-11a/b/g/n protocols. Contact us for upgrade options
Two trusted powerhouse digital signage leaders, Mimo Monitors and BrightSign, have teamed up to introduce the brand new Mimo Vue with BrightSign Built-In Display. This solution provides a fully encompassing, reliable, all-in-one digital signage display that harnesses the power of the Mimo Vue technology and integrates the industry-leading BrightSign platform. The result is a high quality, easy-to-install digital signage screen that’s immediately digital signage ready, making it extremely simple to use, especially for those already reliant on the BrightSign platform. Durable, and instantaneously ready for commercial use. The Mimo Vue HD is the second generation in the Mimo Monitors 10.1” monitor line of brilliant and vivid premium quality displays that are sure to stand the test of time. Featuring a modern zero bezel design, a nearly 180 degree viewing angle from its bright, high contrast, IPS screen, and a resolution of 1280x800 that can display in either landscape of portrait orientations, this monitor is capable of providing a solution for any desired need. The 10.1" MBS also includes two, 8 Ohm, 1.5 watt speakers for audio output.
The BrightSign Digital Signage Media Player is an HD Series 3 class BrightSign player. Built-in module is compatible with all BrightSign software, services, and supported CMS solutions.
Available with (MBS-1080C-POE) or without (MBS-1080C) Power over Ethernet for an clean single cable installation
Wi-Fi/Bluetooth Upgradable
The Wi-Fi/Bluetooth module enables you to network using Wi-Fi and operate Bright Beacon via Bluetooth. This module is installed inside the display for embedded wireless bluetooth functionality. It supports 802-11a/b/g/n protocols. Contact us for upgrade options
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 14 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Audio | |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Performance | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Depth (without stand) | 36.9 mm |
| Height (without stand) | 177 mm |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Depth (without stand) | 36.9 mm |
| Height (without stand) | 177 mm |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Display technology | LCD |
| Built-in camera | No |
| Bluetooth | Yes |
| Audio output | 1 |
| Aspect ratio | 16:10 |