We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors MBS-1080C-OF Signage Display Digital signage flat panel 25.6 cm (10.1") LCD 350 cd/m² WXGA Black Touchscreen
SKU
MBS-1080C-OF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10.1" BrightSign Built-in Open Frame with Capacitive Touch 1280x800 Display
Category: Signage Displays
| SKU | MBS-1080C-OF |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Two trusted powerhouse digital signage leaders, Mimo Monitors and BrightSign, have teamed up to introduce the brand new Mimo Vue with BrightSign Built-In Digital Signage Player. This open frame display provides a fully encompassing, reliable, all-in-one digital signage solution that harnesses the power of the Mimo Vue technology and integrates the industry-leading BrightSign platform. The result is a high quality, easy-to-install digital signage solution that’s immediately digital signage ready, making it extremely simple to use, especially for those already reliant on the BrightSign platform. Durable, and instantaneously ready for commercial use. The Mimo Vue HD is the second generation in the Mimo Monitors 10.1” monitor line of brilliant and vivid premium quality displays that are sure to stand the test of time. Featuring a modern zero bezel design, a nearly 180 degree viewing angle from its bright, high contrast, IPS screen, and a resolution of 1280x800 that can display in either landscape of portrait orientations, this monitor is capable of providing a solution for any desired need. The 10.1" MBS also includes two, 8 Ohm, 1.5 watt speakers for audio output.
The BrightSign Built-In Digital Signage Module is an HD Series 3 and 4 class BrightSign player. Built-in module is compatible with all BrightSign software, services, and supported CMS solutions.
The BrightSign Built-In Digital Signage Module is an HD Series 3 and 4 class BrightSign player. Built-in module is compatible with all BrightSign software, services, and supported CMS solutions.
| Display | |
|---|---|
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | WXGA |
| Response time | 14 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Viewing angle, horizontal | 180° |
| Viewing angle, vertical | 180° |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DVI port | No |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Automatic brightness control | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Computer system | |
|---|---|
| Computer system | No |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 258 mm |
| Display depth | 51 mm |
| Display height | 177 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Thin Client | |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Other features | |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Display technology | LCD |
| DC-in jack | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |