We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors M32080-OF Signage Display 81.3 cm (32") LCD 300 cd/m² Full HD Black
SKU
M32080-OF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
32 inches, 1920 x 1080, 300cd/m2, 1200:1, 16.7M, 40W, 756.1mm × 450.7mm × 45.9mm
- 1920x1080 Resolution, 16:9 aspect ratio
- 1200:1 contrast ratio, and 300-nit brightness (LCD panel)
- Auto power on after power loss
- High quality panel with 85/85/80/80 viewing angle
- Front-mount and VESA mount compatibility as standard (rear mount optional)
- VGA, and HDMI inputs with USB for touch as well as external AC/DC power
- Long-lasting product cycle-enclosure, designed for easy replacement
- Schematics available upon request
- Kiosk information system
- Gaming and amusement
- Digital Signage
- Light industrial shop-floor automation
Category: Signage Displays
| SKU | M32080-OF |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Open Frame Mounting Brackets are NOT included in our 32" displays.
Our visually striking M32080-OF open frame, desk top or wall mountable display with HDMI is 32 inches of gloriously vivid color, crispness, and utmost quality synonymous with the Mimo Monitors brand. This powerful open-frame capacitive touch display is ideal for systems integrators and OEMS seeking a touch display that doesn’t sacrifice efficiency or reliability for price, allowing owners to win in all three areas. Whether intended for use in retail, kiosk, or industrial workplaces, we’re confident that the M32080-OF will be a welcome addition to your environment. The display’s open frame design allows for the incorporation of a long-lasting molded metal product cycle-enclosure, intended for maximum integration compatibility with equipment or enclosures. Future generation panels can be phased-in without external changes as a result of our meticulously detailed engineering efforts invested in this display.
Speaking of displays, the M32080C-OF open frame monitor with HDMI boasts a 1920x1080, 32-inch, 40W LCD panel, which we can readily provide with either projected capacitive (PCAP) multi-touch functionality (M32080C-OF), or if you’d rather opt for a non-touch display, we also have you covered with the M32080-OF. Regardless of your selection, we’ll also provide a 3-year warranty for the panel and electronics as a way of saying thanks.
With the panel wide viewing angle of this generous display, the screen can fully operate in landscape and portrait orientations. Mimo Monitors has worked hard to enable users to get the very most out of this product, incorporating a dazzling array of features. Among them, you’ll find analog and digital interfaces, multi- lingual on-screen display (OSD), mounting VESA as standard, as well as included mounting brackets for front-mounted operation.
Our visually striking M32080-OF open frame, desk top or wall mountable display with HDMI is 32 inches of gloriously vivid color, crispness, and utmost quality synonymous with the Mimo Monitors brand. This powerful open-frame capacitive touch display is ideal for systems integrators and OEMS seeking a touch display that doesn’t sacrifice efficiency or reliability for price, allowing owners to win in all three areas. Whether intended for use in retail, kiosk, or industrial workplaces, we’re confident that the M32080-OF will be a welcome addition to your environment. The display’s open frame design allows for the incorporation of a long-lasting molded metal product cycle-enclosure, intended for maximum integration compatibility with equipment or enclosures. Future generation panels can be phased-in without external changes as a result of our meticulously detailed engineering efforts invested in this display.
Speaking of displays, the M32080C-OF open frame monitor with HDMI boasts a 1920x1080, 32-inch, 40W LCD panel, which we can readily provide with either projected capacitive (PCAP) multi-touch functionality (M32080C-OF), or if you’d rather opt for a non-touch display, we also have you covered with the M32080-OF. Regardless of your selection, we’ll also provide a 3-year warranty for the panel and electronics as a way of saying thanks.
With the panel wide viewing angle of this generous display, the screen can fully operate in landscape and portrait orientations. Mimo Monitors has worked hard to enable users to get the very most out of this product, incorporating a dazzling array of features. Among them, you’ll find analog and digital interfaces, multi- lingual on-screen display (OSD), mounting VESA as standard, as well as included mounting brackets for front-mounted operation.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, RohS, FCC, CCC |
| Anti-glare screen | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Wi-Fi | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| AC input voltage | 220 V |
| Computer system | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 756.1 mm |
| Depth | 45.9 mm |
| Height | 450.7 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CE, RohS, FCC, CCC |
| Packaging data | |
| Cables included | HDMI, USB, VGA |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Yes |