We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors M21580-OF Signage Display 54.6 cm (21.5") LCD 250 cd/m² WSXGA Black
SKU
M21580-OF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
21.5" 1920 × 1080 60 Hz, 16.7M Colors, 250 cd/m2, 533.6mm x 320.6mm x 41.00mm
- 1920x1080 Resolution, 16:9 aspect ratio
- 1000:1 contrast ratio, and 300-nit brightness (LCD panel)
- Auto power on after power loss
- High-quality panel with 89/89/89/89 viewing angle
- Mounting includes front-mount and VESA mount (rear mount optional)
- VGA, DVI, and HDMI (via adapter) inputs and external AC/DC power
- Long-lasting product cycle-enclosure. Future generation panels phased-in without external changes
- Mechanical drawings available upon request
- Kiosk information system
- Customer-facing retail applications
- Gaming and amusement
- Intelligent hospitality
- Light industrial shop-floor automation
Category: Signage Displays
| SKU | M21580-OF |
|---|---|
| EAN | 0606345997892 |
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Searching for a cost-effective touch solution? The M21580-OF HDMI LCD monitor is a popular option for OEMs and system integrators across a number of applications, including retail, industrial, and hospitality markets. This open-frame non-touch display is contained in a durable molded metal product cycle-enclosure for easy integration into other equipment or custom-built enclosures. When it’s time to phase in future generation panels, this can be done without any external changes required. Our 21.5” HDMI LCD monitor comes in two distinct models: the M21580C-OF includes a projected capacitive (PCAP) multi-touch display, while the M21580-OF featured here is a non-touch display. Both choices are backed by a 3-year warranty.
The screen can display in both landscape and portrait orientations, with a panel-wide viewing angle. The long list of features includes VESA mount as standard in addition to mounting brackets for front mount requirements, analog and digital interfaces, multi-lingual on-screen display (OSD), and that’s just the start.
The screen can display in both landscape and portrait orientations, with a panel-wide viewing angle. The long list of features includes VESA mount as standard in addition to mounting brackets for front mount requirements, analog and digital interfaces, multi-lingual on-screen display (OSD), and that’s just the start.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| HD type | WSXGA |
| Response time | 25 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (off) | 2 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Computer system | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 533.6 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 320.6 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Yes |