We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors M19024-OF Signage Display Digital signage flat panel 48.3 cm (19") LCD 250 cd/m² SXGA Black
SKU
M19024-OF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
19" Open Frame Non Touch 1280x1024 Display, External Power Supply Incl., VGA, DVI, HDMI
Category: Signage Displays
| SKU | M19024-OF |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
For OEMs and system integrators in search of a cost-effective display solution, the 19” M19024-OF wide viewing angle monitor is the answer. Ideal for a variety of applications including retail, kiosk, and industrial needs, this rugged model is suited for integration into other equipment or enclosures. The molded metal product cycle-enclosure ensures that future generation panels can be phased in without necessitating any external changes. Our 19” display is available in two different models, with a choice of projected capacitive (PCAP) multi-touch (M19024C-OF) or non-touch display (M19024-OF), depending on your needs. This state-of-the-art open frame display is backed by a 3-year warranty on all electronics.
Mimo’s 19” wide viewing angle monitor has a panel-wide viewing angle and can display in both portrait and landscape orientations. The wide range of features includes analog and digital interfaces and multi-lingual on-screen display (OSD). VESA mounting comes standard, in addition to mounting brackets for front mount needs (rear mount optional).
Mimo’s 19” wide viewing angle monitor has a panel-wide viewing angle and can display in both portrait and landscape orientations. The wide range of features includes analog and digital interfaces and multi-lingual on-screen display (OSD). VESA mounting comes standard, in addition to mounting brackets for front mount needs (rear mount optional).
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 48.3 cm (19") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| HD type | SXGA |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 100 mm |
| Certification | CE, RoHS, FCC, CCC |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| External power adapter | Yes |
| Computer system | |
| Computer system | No |
| Built-in processor | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 428.8 mm |
| Display depth | 39.3 mm |
| Display height | 356.2 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | VGA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS, FCC, CCC |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Packaging data | |
| Cables included | VGA |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| DC-in jack | Yes |