We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors M15680C-OF-B Signage Display 39.6 cm (15.6") LCD 300 cd/m² Black Touchscreen
SKU
M15680C-OF-B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
15.6" Open Frame, Desk Top or Wall Mountable Multi Point Capacitive Touch 1920x1080 Display, External Power Supply Incl., VGA, HDMI, Black
- 1920x1080 Resolution, 16:9 aspect ratio
- 10 point multi-touch capacitive touch panel. Windows XP, 7, 8, 10 and Linux HID support (MAC coming soon)
- Auto power on after power loss
- Mounting includes front-mount and VESA mount (rear mount optional)
- VGA, DVI, and HDMI (via adapter) inputs with USB for touch and external AC/DC power
- Long lasting product cycle-enclosure. Future generation panels phased-in without external changes
- All black housing
- Mechanical drawings available upon request
Category: Signage Displays
| SKU | M15680C-OF-B |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Many business are still searching for a cost-effective solution for use with their existing OEMs and systems integrators. Mimo Monitors offers the (M15680C-OF-B) with black housing LCD open frame, desk top or wall mountable monitor that exactly fits these needs. This display is made with a long-lasting molded metal product cycle-enclosure that makes it perfect for applications that intent to be integrated into other equipment or enclosures, sitting on a desk or wall mounted. It’s design makes it perfect for any industrial, kiosk, retail or commercial needs the customer may have.
The M15680C-OF-B LCD display is built so future generation panels can be phased-in without the need for any external changes, making it the perfect product for now and for the future. With options for the 15.6” open frame screen, 20W such as multi-touch (M15680C-OF-B), projected capacitive (PCAP) or non-touch display only (M15680-OF-B) all possible needs are sure to be met. Mimo Monitor customers can buy with confidence knowing that all touch screen frames are backed by a 3 year warranty on the electronics and the touch panel.
Every client has different needs which is why Mimo Monitors ensures their products have a wide range of features. Features such as mounting brackets for front mounting needs in addition VESA standard mount, multi-lingual on-screen display options (OSD) and analog and digital interfaces.
Applications:
- Kiosk information system
- Gaming and amusement
- Light industrial shop-floor automation
- Desktop applications
- Wall mount applications
The M15680C-OF-B LCD display is built so future generation panels can be phased-in without the need for any external changes, making it the perfect product for now and for the future. With options for the 15.6” open frame screen, 20W such as multi-touch (M15680C-OF-B), projected capacitive (PCAP) or non-touch display only (M15680-OF-B) all possible needs are sure to be met. Mimo Monitor customers can buy with confidence knowing that all touch screen frames are backed by a 3 year warranty on the electronics and the touch panel.
Every client has different needs which is why Mimo Monitors ensures their products have a wide range of features. Features such as mounting brackets for front mounting needs in addition VESA standard mount, multi-lingual on-screen display options (OSD) and analog and digital interfaces.
Applications:
- Kiosk information system
- Gaming and amusement
- Light industrial shop-floor automation
- Desktop applications
- Wall mount applications
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time | 11 ms |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Ports & interfaces | |
| DVI port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Computer system | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Depth (without stand) | 44.5 mm |
| Height (without stand) | 248 mm |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Depth (without stand) | 44.5 mm |
| Height (without stand) | 248 mm |
| Display technology | LCD |
| Built-in camera | No |
| Backlight type | LED |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows XP |