We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors GMHWM-W holder Passive holder Display, Tablet/UMPC White
SKU
GMHWM-W
- UL/EN 60950 and 62368 safety certifications
- Designed specifically for Series One Touch Display
Category: Holders
| SKU | GMHWM-W |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Designed where table space is critical such as in huddle rooms or when wall mounted operation in open areas or hallways is desired.
The Google Series One Wall Mount has been designed specifically for mounting the Series One touch display (GMH10L-G and GMH10L-W) and comes in matching color. The sturdy wall plate mounts the display securely and adds virtually no thickness for a sleek on-wall appearance. A secure k-lock bolt attaches the display to the mount for safety and security. Designed with hole pattern for secure mounting to drywall, or to standard US and EU dual-gang back box.
Compatible with rear and bottom cable exits so you can route cabling either within or down the wall.
The Google Series One Wall Mount has been designed specifically for mounting the Series One touch display (GMH10L-G and GMH10L-W) and comes in matching color. The sturdy wall plate mounts the display securely and adds virtually no thickness for a sleek on-wall appearance. A secure k-lock bolt attaches the display to the mount for safety and security. Designed with hole pattern for secure mounting to drywall, or to standard US and EU dual-gang back box.
Compatible with rear and bottom cable exits so you can route cabling either within or down the wall.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Orientation | Horizontal |
| Mobile device type | Display, Tablet/UMPC |
| Compatibility | GMH10L-G, GMH10L-W |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | White |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Display, Tablet/UMPC |
| Compatibility | GMH10L-G, GMH10L-W |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | White |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| System requirements | |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 103 mm |