We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors FVWM-101 monitor mount / stand 25.4 cm (10") Wall Black
SKU
FVWM-101
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Display and Tablet Fixed/Flat VESA Wall Mount for 7" and 10" screens
- Max display weight: 25lbs (12kg)
- Mounting hole pattern (mm): 75x75; 100x100
- Mounting options: wall
- Space saving design is ideal for displays where screen movement is not required
- Screen can be easily removed and changed but is still protected against theft with a security screw
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | FVWM-101 |
|---|---|
| EAN | 0735029326250 |
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
This 75mm VESA tablet wall mount provides an elegant finish that streamlines your screen seamlessly with the decor of the room. It securely supports flat screens weighing up to 25lbs (12kgs) just 0.6-inch (15.5mm) from the wall, offering a slim line mounting solution that is almost flush to its surroundings. This space-saving design is ideal for displays where screen movement is not required. Installation is quick and easy and compatible with a wide variety of monitors with 75mm x 75mm (3-inch x 3inch) or 100mm x 100mm (4-inch x 4-mch) VESA mounting hole patterns. The screen can easily be removed and changed but is still protected against theft with a security screw. This flat screen monitor wall mount works with all Mimo monitor screens which are VESA-compatible.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 12 kg |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Mounting | Screws |