We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mimo Monitors 19IN LCD 1280X1024 1K:1 USB DVI 48.3 cm (19") 250 cd/m² SXGA Black Touchscreen
SKU
M19024C-OF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
19" Open Frame Multi Point Capacitive Touch 1280x1024 Display, External Power Supply Incl., VGA, DVI, HDMI
Category: Signage Displays
| SKU | M19024C-OF |
|---|---|
| EAN | 0601393907336 |
| Manufacturer | Mimo |
| Availability | Out of Stock |
Searching for a cost-effective 19-inch touch screen monitor for OEMs and systems integrators? The M19024C-OF 19-inch VGA monitor is the answer. Best suited for retail, kiosk, or industrial needs, Mimo Monitors has the state-of-the-art solution integrated in a long-lasting molded metal product cycle enclosure to enclose in other equipment. Phase in future generation panels without the need for any external changes.
Mimo Monitors’ 19-inch VGA monitor is available in two variations to suit your needs and budget: a 10-point projective capacitive (PCAP) multi-touch display (M19024C-OF) or non-touch display (M19024-OF). Both devices are backed by a 3-year warranty on the touch panel and electronics.
The high-quality 19-inch touch screen monitor can display in either portrait or landscape orientations with the panel wide viewing angle. The long list of features includes digital and analog interfaces, multi-lingual on-screen display (OSD), VGA, DVI, and HDMI (via adapter) inputs with USB for touch and external AC/DC power. VESA mounting comes standard, with mounting brackets for front mount needs (rear mount optional).
Mimo Monitors’ 19-inch VGA monitor is available in two variations to suit your needs and budget: a 10-point projective capacitive (PCAP) multi-touch display (M19024C-OF) or non-touch display (M19024-OF). Both devices are backed by a 3-year warranty on the touch panel and electronics.
The high-quality 19-inch touch screen monitor can display in either portrait or landscape orientations with the panel wide viewing angle. The long list of features includes digital and analog interfaces, multi-lingual on-screen display (OSD), VGA, DVI, and HDMI (via adapter) inputs with USB for touch and external AC/DC power. VESA mounting comes standard, with mounting brackets for front mount needs (rear mount optional).
| Display | |
|---|---|
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 48.3 cm (19") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| HD type | SXGA |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Ports & interfaces | |
| DVI port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, RohS, FCC, CCC |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, RohS, FCC, CCC |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Height (without stand) | 356.2 mm |
| Other features | |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Height (without stand) | 356.2 mm |
| Display technology | LCD |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Plug and Play | Yes |