We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products VWM-SD-8-36K-BW rack cabinet 8U Wall mounted rack Black
SKU
VWM-SD-8-36K-BW
- 8 spaces and 30” of usable depth for vertical “knobs up” equipment mounting
- Rackrail features both 10-32 thread and cage nut
- Flexible position spaces to mount the rackrail where it’s needed
- Split door with hinged solid top that enables end-user access to controls but restricted visibility
- Both door and hinged top are lockable and keyed separately for security
- Laser knockouts on the top, bottom and sides for cable entry and thermal management
- Integral electrical box simplifies power distribution
- Finished in a black textured powder coat
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 68.039 kg |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 8U |
| SKU | VWM-SD-8-36K-BW |
| EAN | 0656747291593 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Pre-Configured, 8 Space, Low Profile Wall Rack with 30” of Useable Depth and Solid Top, Black Finish
With a low-profile, patent-pending design, this pre-configured VWM Series Wall Cabinet is ideal for vertically mounting deeper equipment in a “knobs-up” orientation within 8 spaces and 30” usable depth. It includes everything needed for a simple solution, but also can support additional customization in Lever Lock™ small device mounting within the cabinet and/or on the door, thermal management, cable management and power distribution for a complete system that ensures uptime and reliability on the wall.
With a low-profile, patent-pending design, this pre-configured VWM Series Wall Cabinet is ideal for vertically mounting deeper equipment in a “knobs-up” orientation within 8 spaces and 30” usable depth. It includes everything needed for a simple solution, but also can support additional customization in Lever Lock™ small device mounting within the cabinet and/or on the door, thermal management, cable management and power distribution for a complete system that ensures uptime and reliability on the wall.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 749.3 mm |
| Package width | 558.8 mm |
| Package height | 990.6 mm |
| Package weight | 39.9 kg |
| Width | 635 mm |
| Depth | 457.2 mm |
| Height | 914.4 mm |
| Maximum weight capacity | 68.039 kg |
| Features | |
| Rack capacity | 8U |
| Front door construction | Steel |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 68.039 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 749.3 mm |
| Package width | 558.8 mm |
| Package height | 990.6 mm |
| Package weight | 39.9 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 558.8 mm |
| Package height | 990.6 mm |
| Type | Wall mounted rack |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 8U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |