We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products VTB-1 rack accessory Vented blank panel
SKU
VTB-1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Light blocking steel flanged vent panel, 1 RU, Black
- Vented panel with 64% open area with light blocking material
- Flanged steel construction
- Black powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | VTB-1 |
|---|---|
| EAN | 0656747068539 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
VTB Series light blocking vent panels provide a high percentage of open area (64%) and pre-installed light blocking material to provide superior ventilation while blocking view of internal wiring.
| Features | |
|---|---|
| Certification | GreenGuard |
| Type | Vented blank panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 14 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vented blank panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |