We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products VBK-E25 rack accessory Vent blocker kit
SKU
VBK-E25
- Magnetized vent blocker kits promote proper active thermal management
- Vent blockers prevent cooling air “short circuits” when using fans
- Vent blocker kits are sized for immediate use without trimming
- Includes the needed pieces to block top vents and side panel vents
Category: Rack Accessories
Vent blockers are used to prevent the recirculation of hot air between top-mount fans and nearby vent openings. Vent blockers should be placed over the enclosure’s vents located on the upper front of the enclosure, upper sides, and upper rear door (depending on enclosure). This will ensure that heated enclosure air will be forced out through the top-mounted exhaust fans instead of re-circulating, keeping equipment cool.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Vent blocker kit |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 228.6 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Width | 635 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 228.6 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vent blocker kit |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |