We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products TOR Series Tilt Out Wall Rack - TOR-3-20SP
SKU
TOR-3-20SP
- Mounts on wall surface
- Tamper resistant design ideal for use in non-secure areas
- Mount non-rackmount equipment using included clamp bars
- 10-32 threaded rackrail is adjustable to accommodate handles and knobs
- Vented for effective passive thermal management
- Decora and UCP knockouts provided to mount connectors and devices
Category: Rack Cabinets
Tilt Out Rack is ideal for small sound systems, paging and patching applications in schools, hotels, offices or anywhere a secure, low-profile wall mount solution is required. Available in surface-mount and flush-mount styles.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 22.7 kg |
| Inner depth | 50.8 cm |
| Inner height | 13.3 cm |
| Width | 622 mm |
| Depth | 156 mm |
| Height | 767 mm |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Features | |
| Rack capacity | 3U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | White |
| Certification | CSA TAA UL |
| Packaging data | |
| Package weight | 22.7 kg |
| Technical details | |
| Type | Wall mounted rack |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Rack capacity | 3U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Certificates | |
| Certification | CSA TAA UL |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Country of origin | Mexico |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |