We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products TD4 rack accessory Drawer unit
SKU
TD4
- Fully enclosed top
- Rugged steel construction with spring-loaded latch
- Black anodized finish
- Includes drawer mat and rear cable grommet
Category: Rack Accessories
| SKU | TD4 |
|---|---|
| EAN | 0656747022210 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Fully enclosed top with inside dimensions measuring 15-7/8” wide by 14-1/2” deep, the D Series drawers feature spring-loaded latches and rugged, straight-forward construction. 2, 3 and 4 space models include drawer mat and rear cable grommet at no extra charge!
| Features | |
|---|---|
| Certification | UL 1678 |
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 4U |
| Maximum weight capacity | 22.68 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 8.62 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 177.8 mm |
| Depth | 392.4 mm |
| Maximum weight capacity | 22.68 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.62 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 4U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |