We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SW rack accessory Shoulder washers
SKU
SW
- Electrically isolate installed equipment from rackrails
- Electrical isolation helps prevent ground loops
- Note: not for use with HPQ, HP-6mm or HP-24 screws
- Comes in a pack of 100 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | SW |
|---|---|
| EAN | 0656747022067 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
When used in conjunction with the pre-installed washers supplied on our screws, these black nylon shoulder washers will electrically isolate the equipment from the rackrails to help prevent ground loops. 100 piece count. NOTE: not for use with HPQ, HP-6MM and HP-24 screws
| Features | |
|---|---|
| Type | Shoulder washers |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Nylon |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 50.8 mm |
| Package height | 6.4 mm |
| Package depth | 76.2 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width | 50.8 mm |
| Package height | 6.4 mm |
| Package depth | 76.2 mm |
| Package weight | 20 g |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Shoulder washers |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |