We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SRS2-16 rack accessory Rack rail
SKU
SRS2-16
- System pulls out a full 19”, providing rear access to equipment with shallow depths
- Trim panel secures unit closed
- Shown with optional triple-hinged, full-width cable carrier for additional cable management, SRCC
- Standard front (16 spaces) and rear (7 space) 10-32 threaded rackrail with marked spaces
Category: Rack Accessories
| SKU | SRS2-16 |
|---|---|
| EAN | 0656747026485 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Specify an SRS for rear access to equipment connections in millwork and cabinets. System extends a full 19” but does not rotate. Good for smaller millwork and in-wall installations.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 16U |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 18.5 kg |
| Width | 484.1 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 755.9 mm |
| Depth | 476.2 mm |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 18.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 16U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |