We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SR-UPS-BKT rack accessory Mounting plate
SKU
SR-UPS-BKT
- Use drift pins to align rack position
- 5/16” nut and bolt sets fit almost all gangable racks
- Magnetized sockets simplify fastening process
- Drift pins quickly align racks for ganging during installation
- Ganging hardware kits include nuts and bolts for ganging 10 racks
- Hardware is 5/16” flange nuts and bolts
- MAG-1/2 magnetized sockets are recommended for easy installation
Category: Rack Accessories
| SKU | SR-UPS-BKT |
|---|---|
| EAN | 0656747137020 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Time-saving ganging hardware provides easy field alignment and joining of multi-bay enclosure installations.
| Features | |
|---|---|
| Type | Mounting plate |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.81 kg |
| Width | 580.4 mm |
| Height | 88.9 mm |
| Depth | 406.4 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.81 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Mounting plate |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |