We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SNE30H-4236-A1 rack cabinet 42U Freestanding rack Black
SKU
SNE30H-4236-A1
- Lever Lock compatible and includes (2) vertical 10” wide Lever Lock accessory mounting plates
- UL listed and seismic certified
- Configured for top active ventilation
- Includes 660 CFM fan top with proportional thermostatic controller
- Includes 70% open front door and solid top
- Includes one piece of 6” wide vertical wire grid lace
- Includes pair of split flush mount locking side panels
- Includes 2 pair of adjustable 10-32 tapped rackrail
- Includes four-space cage-nut adaptor (pair)
- Includes 4 leveling feet
- Includes 4 casters
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 1360.8 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 42U |
| SKU | SNE30H-4236-A1 |
| EAN | 0656747208362 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SNE Series Hybrid Pre-Configured enclosure is designed for systems consisting of a mix of analog and digital equipment. It has 2 pairs of 10-32 tapped adjustable rackrail and a unique 4RU cagenut adaptor for equipment that needs cagenut. It includes active thermal management with flush-mount side panels and a fan top moving 660 CFM.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 42U |
| Adjustable feet | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1360.8 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 762 mm |
| Depth | 914 mm |
| Height | 2020 mm |
| Maximum weight capacity | 1360.8 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |