We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SB Series 5 space Blank panel
SKU
SB5
- Choice of flanged or flat styles
- Sizes from 1 space up to 4 space panels
- Aluminum construction; can be machined if needed
Category: Rack Accessories
| SKU | SB5 |
|---|---|
| EAN | 0656747020773 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
A textured black powder coat finish is used throughout our SB series. Flanged for strength, each model is made from 16-gauge steel.
| Features | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 22.2 cm (8.75") |
| Rack capacity | 5U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.37 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 22.2 cm (8.75") |
| Height | 222.2 mm |
| Depth | 13.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.37 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 22.2 cm (8.75") |
| Rack capacity | 5U |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |