We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Rackrail, 10-32, 18 RU
SKU
RRF18
- Heavy-gauge, 10-32 threaded rackrail
- Can be fastened into any sound 19-1/8” wide opening
- Durable black finish; sold in pairs
Category: Rack Accessories
| SKU | RRF18 |
|---|---|
| EAN | 0656747014871 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Heavy-gauge 10-32 threaded rail, sold as a pair
Measuring 1/8” thick, the all-steel RRF rackrail is threaded for 10-32 screws and is finished in a durable black e-coat finish. With EIA standard spacing, they are sold in pairs and designed for use with 19-1/8” wide rough openings. Durable black e-coat finish.
Measuring 1/8” thick, the all-steel RRF rackrail is threaded for 10-32 screws and is finished in a durable black e-coat finish. With EIA standard spacing, they are sold in pairs and designed for use with 19-1/8” wide rough openings. Durable black e-coat finish.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 80 cm (31.5") |
| Rack capacity | 18U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.3 mm |
| Size (imperial) | 80 cm (31.5") |
| Height | 800.1 mm |
| Depth | 38.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 80 cm (31.5") |
| Rack capacity | 18U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |