We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PVFD-44 rack accessory Door
SKU
PVFD-44
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
44 RU Plexi Vented Front Door for MRK Racks
- Plexi vented door includes keylock
- Can be installed to hinge right or left
- Black textured powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | PVFD-44 |
|---|---|
| EAN | 0656747041334 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Offered in plexi-vented configurations. Beveled corners provide a stylish modern appearance while hinging either left or right. Black textured powder coat finish. Includes keylock.
| Features | |
|---|---|
| Type | Door |
| Rack capacity | 44U |
| Product colour | Black |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 15.4 kg |
| Width | 509 mm |
| Height | 1977.9 mm |
| Depth | 58.9 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 15.4 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Door |
| Rack capacity | 44U |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |