We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PPM-4 rack cabinet 4U Wall mounted rack Black
SKU
PPM-4
- Unique design allows punching down while fully open
- Abundant internal tie points for cable management
- Standard 10-32 threaded rackrail
- Includes hook and loop cable fasteners
- Includes rack screws
- Optional security covers and doors available
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 13.61 kg |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 4U |
| SKU | PPM-4 |
| EAN | 0656747013270 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Pivoting Panel Mount enclosures provide fast, easy rear access to patch panels and network equipment. Innovative design has a 90° positive stop to facilitate punching down while fully open. Rugged steel construction; rack screws and hook-and-loop fasteners are included.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 355.6 mm |
| Package width | 584.2 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 4.73 kg |
| Inner depth | 15.2 cm |
| Inner height | 17.8 cm |
| Width | 501 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 235 mm |
| Maximum weight capacity | 13.61 kg |
| Features | |
| Rack capacity | 4U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 13.61 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package width | 584.2 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 4.73 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 584.2 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Type | Wall mounted rack |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 4U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |