We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PBL Series 3 space Blank panel
SKU
PBL-3
- Flanged aluminum construction, can be machined easily
- Black powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | PBL-3 |
|---|---|
| EAN | 0656747012310 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The lightweight, 16-gauge aluminum construction found in the PBL series makes for easy machining. Flanged for extra strength, black powder coat finish.
| Features | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 13.3 cm (5.25") |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 370 g |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 13.3 cm (5.25") |
| Height | 133.4 mm |
| Depth | 13.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 370 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 13.3 cm (5.25") |
| Rack capacity | 3U |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | GREENGUARD |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |