We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products MW-LVT rack accessory Vented top panel
SKU
MW-LVT
- Vented top with 64% open area
- Fits WR, WRK, MRK, VRK, VMRK, and DRK racks
- Includes removable two space service plate
- Service plate allows top removal without disrupting cable bundles
- Steel construction with black finish
Category: Rack Accessories
Select large perforated vented top options to address your thermal management needs.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Vented top panel |
| Compatibility | MW Series |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 711.2 mm |
| Package weight | 3.4 kg |
| Width | 551.2 mm |
| Height | 636.5 mm |
| Depth | 21.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 711.2 mm |
| Package weight | 3.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vented top panel |
| Compatibility | MW Series |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |