We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products MFR-1627KM rack cabinet 16U Freestanding rack Grey
SKU
MFR-1627KM
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 16U |
| SKU | MFR-1627KM |
| EAN | 0656747193422 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Engineered and rigorously tested to provide years of trouble-free service, these racks feature premium bolt-through casters and rigid construction for reliability. This cost-effective furniture rack includes advanced features for reliability. Ships fully assembled.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 16U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Material | Wood |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 575 mm |
| Depth | 695 mm |
| Height | 862 mm |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 16U |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Material | |
| Material | Wood |