We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LBP-1S rack accessory Cable lacing bar
SKU
LBP-1S
- Economical horizontal cable lacing and support
- Straight rectangular rod style
- All lacer bars sold in packs of 10 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | LBP-1S |
|---|---|
| EAN | 0656747031687 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Use the LBP-1S lacer bar when lacing cables vertically or horizontally. Aluminum construction provides the ability to drill holes to attach tie saddles, mount electrical boxes, etc. This lacer bar can also be used to support the rear of equipment. 3/16” thick aluminum, 1/4” diameter rod with flattened ends.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Cable lacing bar |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 6.35 mm |
| Depth | 4.8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |