We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LATCH rack accessory Locking key
SKU
LATCH
- Fits in keylock knockout opening
- Can be user installed in place of keylock in all Middle Atlantic doors
- Holds doors securely closed, but can be easily opened by hand
Category: Rack Accessories
Installs in keylock hole; holds doors closed but easy to open by hand
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Locking key |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 25.4 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 25.4 mm |
| Package weight | 60 g |
| Width | 22 mm |
| Height | 27.6 mm |
| Depth | 34.8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 25.4 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 25.4 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Locking key |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |