We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Lace Strip, 44 RU, Accepts Tie Saddles, 6 pc.
SKU
LACE-44-1P
- Steel construction
- Space-saving 1” width
- Tapped for installing tie saddles
- Accepts mounting of PD Slim and PDT Series power strips
- Easily trimmed to shorter length if desired
- Sold in packs of 6 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | LACE-44-1P |
|---|---|
| EAN | 0656747060168 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Compact 1" wide lacing strip with tapped holes, easy to trim if needed
Perforated steel lacer strips mount vertically to rackrail brackets and provide many locations for securing cable bundles.
Perforated steel lacer strips mount vertically to rackrail brackets and provide many locations for securing cable bundles.
| Features | |
|---|---|
| Type | Lace strip |
| Size (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Rack capacity | 44U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25.4 mm |
| Size (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Height | 1955.8 mm |
| Depth | 3.18 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Lace strip |
| Size (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Rack capacity | 44U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |