We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Lace Strip, 37 RU, 4.75"W, w/Tie Posts, 6 pc.
SKU
LACE-37-OWP
- Steel construction
- High capacity 4-3/4” width
- Equipped with mixed slip-on posts, cage nut holes, and round holes
- Accepts mounting of PD Slim and PDT Series power strips
- Sold in packs of 6 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | LACE-37-OWP |
|---|---|
| EAN | 0656747093623 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Provides many tie points, with mixed slip-on posts, cage nut and round holes
Perforated steel lacer strips mount vertically to rackrail brackets and provide many locations for securing cable bundles.
Perforated steel lacer strips mount vertically to rackrail brackets and provide many locations for securing cable bundles.
| Features | |
|---|---|
| Type | Lace strip |
| Size (imperial) | 12.1 cm (4.75") |
| Rack capacity | 37U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120.7 mm |
| Size (imperial) | 12.1 cm (4.75") |
| Height | 1644.7 mm |
| Depth | 3.18 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Lace strip |
| Size (imperial) | 12.1 cm (4.75") |
| Rack capacity | 37U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |